Całun Turyński na targach SAKRALIA 2016

Podczas tegorocznych targów znów będzie można zobaczyć wierną replikę Całunu Turyńskiego, wykonaną metodą komputerowo-fotograficzną w skali 1:1 przez profesora Aldo Guareschiego w Turynie. Odbędą się także prelekcje na temat tego tajemniczego płótna, które święty Jan Paweł II określił kiedyś "piątą Ewangelią".

Po raz pierwszy na targach SAKRALIA replikę całunu mogliśmy obejrzeć przed rokiem. Towarzyszące ekspozycji prelekcje cieszyły się sporym zainteresowaniem zwiedzających. Dlatego i tym razem replika całunu zawita do Poznania w czasie targów SAKRALIA. Prezentowana będzie na przestrzeni specjalnej w pawilonie 7. Codziennie odbywać będą się prelekcje prowadzone przez kustosza repliki, ks. Zbigniewa Stanisława Dudka.

Całun Turyński jest niezwykłą relikwią. Płótno nosi na sobie odbite plamy krwi tak zharmonizowane i wycieniowane, że widzimy całego Pana Jezusa torturowanego w czasie męki. Jan Paweł II powiedział, że Całun Turyński jest niemym świadkiem śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. To, co stało się podczas tej największej ofiary Boga za grzechy ludzkości, zostało podczas Zmartwychwstania uwiecznione na Całunie. Replika Całunu przedstawia płótno pogrzebowe w skali 1:1. Rozpięte prześcieradło ma 4,36 m długości i 1,16 m szerokości.

O prelegencie:

ks. Zbigniew Stanisław Dudek ur. 5 sierpnia 1951 roku w Częstochowie. Ukończył Technikum Hutnicze. W 1970 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, które ukończył w 1976. 16 maja 1976 roku przyjął z rąk J.E. ks. biskupa Stefana Bareły święcenia kapłańskie. Jako wikariusz, prefekt i proboszcz prowadził duszpasterską działalność na terenie archidiecezji częstochowskiej przez 15 lat. Ukończył Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie z tytułem magistra prawa kanonicznego. 30 lipca 1991 roku z błogosławieństwem J.E. ks. biskupa Stanisława Nowaka wstąpił do Towarzystwa Świętego Pawła. Pełni różne funkcje zarówno w życiu zakonnym jak i działalności wydawniczej Towarzystwa. Prowadzi działalność duszpasterską głosząc rekolekcje na temat Całunu Turyńskiego. Fenomen tych rekolekcji jest wystawienie pierwszej w Polsce wiernej repliki w skali 1:1, której ks. Dudek od 1999 roku jest kustoszem. Do tej pory wygłosił prawi 400 serii rekolekcyjnych. Ponadto ks. Zbigniew jest aktywnym wychowawcą młodzieży. Jest duszpasterzem harcerzy ZHP. Prowadzi z sukcesami, jako założyciel i instruktor, Ministrancki Klub Bokserski San Paulo – Masłońskie. Jako duszpasterz kierowców i transportowców PKS w Polsce, został uhonorowany wieloma odznaczeniami.

Wstecz

Partnerzy Medialni

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact
test